Recenzja filmu "Gierek"
FILM „GIEREK” MICHAŁA WĘGRZYNA
W polskich kinach zadebiutował biograficzny film „Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna, opowiadający o życiu i karierze polskiego polityka Edwarda Gierka, w którym główne role zagrali Michał Koterski oraz Małgorzata Kożuchowska. Czy warto wybrać się na seans? Przeczytajcie artykuł, w którym opisuję swoje wrażenia po obejrzeniu filmu.
„Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna to film o latach 1970-1980 kiedy po odsunięciu Gomułki od władzy funkcję I sekretarza KC PZPR objął Edward Gierek. W filmie widać jaką sympatią cieszył się wśród robotników. Takie zaufanie zdobył poprzez fakt, że kiedy wybuchły kolejne strajki w Szczecinie, nie wysłał tam milicji lecz sam udał się na spotkanie z robotnikami. To tam padły jego słynne słowa skierowane do robotników: „Pomożecie?” Chodziło o to, że Gierek miał w planach unowocześnienie kraju i chciał poparcia wśród robotników. Propagował hasło: „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Gierek dochodząc do władzy zawiesił forsowaną przez wcześniejszą ekipę podwyżkę cen żywności. Rosły natomiast płace, renty i emerytury. Polakom znacznie lepiej się żyło. Gierek w filmie przedstawiony jest jako przywódca, który kocha naród.
W filmie można zobaczyć groteskową scenę z Breżniewem, który przylatuje do Polski , wysiada z samolotu po czym siada do samochodu i robi rajd po płycie lotniska. Jednak widać, że Gierka łączyły dobre stosunki z przywódcą ZSRS Breżniewem. To właśnie od niego Gierek dostał pozwolenie na rozwój współpracy z Zachodem poprzez zaciągnięcie pożyczek. Chciał je przeznaczyć głównie na zakup nowoczesnych technologii. Dobrobyt na kredyt nie mógł jednak trwać wiecznie – zagraniczni wierzyciele zaczęli domagać się zwrotu pożyczek. Do czego to doprowadziło? Nie będę wam zdradzał zakończenia filmu, aby zachęcić do jego obejrzenia choćby z ciekawości :)
Dzięki zaciągniętym kredytom powstały wówczas m.in.
* huta „Katowice w Dąbrowie Górniczej
* wybudowano Gdańskie Zakłady Rafineryjne i Port Północny
* kopalnie w Zagłębiu Lubelskim i Bełchatowie
* wybudowano walcownie w Nowej Hucie i Częstochowie
* rozwijała się infrastruktura, zbudowano drogę szybkiego ruchu Katowice –
Warszawa tzw. „gierkówkę”
* rozbudowano przemysł chemiczny w Płocku, Puławach, Toruniu i Włocławku.
Uważam, że pan Koterski zagrał dobrze rolę Gierka. Poprzez swoja grę aktorską wykształcił u mnie wyobrażenie o Gierku. Ukazany został jako człowiek, który patrzył na dobro robotnika i tu widział przyszłość w kraju. Znacznie podwyższył się poziom życia Polaków. Zastanawia mnie jedna sprawa, dlaczego w filmie nie pada nazwisko generała Jaruzelskiego? W filmie jest Gierek, żona jego Stanisława nawet Breżniew a generał jest Rostocki? Film pobudził moja ciekawość do głębszej lektury historycznej. Zapytacie: - Czy warto zobaczyć ten film?
Myślę, że warto. Choćby dla samego siebie. Dla wyrobienia własnego zdania, a nie sugerowania się krytyką, z jaką spotkał się niestety ten film.
Opracował:Ciszowski Patryk, kl.8 c
Comments