święta majowe.png

Majowe święta

1, 2 i 3 maja, to ważne daty w historii Polski. Czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

Ciekawe informacje znajdziecie na stronie:

Majowe święta – Ośrodek Rozwoju Edukacji (ore.edu.pl)

2 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Bądźmy solidarni
z osobami z autyzmem!
autyzm3.png
Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

 

 • Oto link do strony z ciekawymi ćwiczeniami, w czasie których możecie  poznać świat odbierany przez dzieci z autyzmem.

https://liblink.pl/QguqJf3tCN

 • Kolejny link poniżej jest do ciekawego filmiku- należy go wkleić do paska adresu:

https://liblink.pl/pNRWjmIHke -  WARTO OBEJRZEĆ!

22 kwietnia - Dzień Ziemi - "Przywróć naszą Ziemię"

Dzień Ziemi!.gif
autor animacji: Michał Grabowski kl. V a

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. 

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji i działań odbywa się w świecie wirtualnym.

 

21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny

Astronomiczna wiosna, a tym samym pierwszy dzień wiosny, zaczyna się wówczas, gdy Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, tzw. punkt Barana. W tym roku dokładny moment tego wydarzenia przypada na godz. 10:37 w sobotę 20 marca. Pierwszym kalendarzowym dniem wiosny jest natomiast 21 marca.

Pierwsze zwiastuny wiosny:

 • Rychłe nadejście wiosny zwiastują również powracające dzikie gęsi, skowronki, szpaki, świergotki łąkowe, zięby, czajki i pliszki

 • Charakterystyczny śpiew godowy żab - rechot - słychać na łąkach i w lasach

 • Czytelnym sygnałem zwiastującym zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę są również zające szaraki, symbolizujące płodność i wiosenne odrodzenie

Przysłowia na 

wiosnę

 • A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy

 • Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje

 • W marcu jak w garncu 

 • Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje

 • Gdy w kwietniu słonko na dworze, nie będzie pustek w komorze

 • Kwiecień gdy deszczem plecie, to maj wystroi w kwiecie