top of page

WYWIAD Z BURMISTRZEM MIASTA MYSZKOWA panem WŁODZIMIERZEM ŻAKIEM

K: Jesteśmy redaktorami elektronicznej, szkolnej gazetki „ Kameleon” wydawanej w Gimnazjum nr 5 w Myszkowie. Dziękujemy, że zgodził się Pan odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Widziałyśmy Pana Burmistrza czynnie biorącego udział w imprezach przygotowanych dla najmłodszych myszkowian przez m.in. urząd Miasta. Stąd nasze pytanie:

K: 1. Jakie inwestycje dla dzieci i młodzieży zostały lub jeszcze będą wdrożone przez Urząd Miasta?

Moje uczestnictwo w tego rodzaju spotkaniach i imprezach jest spowodowane chęcią wysłuchania młodych ludzi, chcę wiedzieć, co mają do powiedzenia, poznać ich pomysły, zapatrywania oraz potrzeby. Kiedy trzy i pół roku temu zaczynałem pracę w Myszkowie na stanowisku burmistrza, m.in. spotkałem się z młodzieżą jeżdżąca na deskorolkach i rolkach. To oni poprosili mnie o pomoc w powstaniu skate parku w naszym mieście. Jest to obecnie jedna z inwestycji, którą będziemy oddawać do użytku przy Zespole Szkół nr 3 .Będzie to miejsce ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców uprawiających tego typu rekreację.

W ramach prac na rzecz dzieci i młodzieży zbudowaliśmy w Myszkowie 3 „Orliki” oraz jedno lodowisko „Biały Orlik”. Na ten cel gmina pozyskała środki zewnętrzne. Cieszy nas, że z obiektów tych korzystają także ludzie troszkę od was starsi.

Mówiąc o bazie sportowo-rekreacyjnej miasta, chciałbym się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami z pobytu w Austrii. Podczas wizyty miałem m.in. okazję oglądać, w jaki sposób powstają tam ścieżki joggingowe, spacerowe, biegowe oraz nordic walking. Chciałbym podobne obiekty wybudować u nas, na terenie Pohulanki. Będzie to część trasy, która biegnie wokół 5-ciu stawów. Pomysł ten powstał dzięki wsparciu przedsiębiorców z naszego miasta. Naszym pomysłem zrealizowanym również przy pomocy przedsiębiorców jest tzw. „Skwer Przedsięborcy” na Mijaczowie.

Wpływają do mnie prośby, aby przy szkołach uatrakcyjnić miejsca służące do uprawiania sportu. Chcemy zaadoptować asfaltowe płyty boisk i na ich bazie położyć tartanową bądź poliuretanową nawierzchnię, która będzie bezpieczna w razie upadku.

Wspomnę , że budujemy już siódmy plac zabaw dla najmłodszych dzieci w ramach programu „Radosna Szkoła”.

Co chwila padają nowe propozycje ze strony społeczności lokalnej, ja słucham i staram się wychodzić im naprzeciw . Uważam, że takie interakcje są potrzebne po to, aby pomysły były trafione, a baza sportowa( i nie tylko) w pełni wykorzystywana. I dzisiejsze nasze spotkanie sprzyja takim przedsięwzięciom.

K: 2. Od kilku lat najlepsi uczniowie myszkowskich szkół otrzymują stypendia naukowe. Czy Urząd Miasta zamierza w dalszym ciągu utrzymać tę inicjatywę?

Jak najbardziej. Bodziec ekonomiczny jest bardzo ważny i forma stypendium tzw. naukowego zachęca młodzież do nauki, do rywalizacji, do osiągania sukcesów, zdrowego współzawodnictwa. Taka inwestycja w młodego człowieka przekłada się potem na wasze dalsze życie i na wizerunek naszego miasta.

Powiem wam, że kiedy jestem poza Myszkowem i słyszę, że nasza młodzież jest bardzo uzdolniona w różnych aspektach( bardzo dobre wyniki w nauce, osiąganie wysokich wyników sportowych, talenty artystyczne ) jestem niezmiernie dumny z tych opinii.

Staramy się pomagać i promować młode talenty. Ostatnio miasto ufundowało stypendium dla 4. rakiety w Polsce, waszego kolegi ze szkoły podstawowej ,Piotrka Wiśniewskiego. Zawsze będę zdania, że za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i artystyczne należy nagradzać i tym samym zachęcać młodych , zdolnych do dalszej pracy. Myślę , że do sukcesów należy także pozyskanie przez nas funduszy na wyjazd studyjny do Stanów Zjednoczonych dla Patrycji Słomczyńskiej – młodej, uzdolnionej skrzypaczki. Kończy ona Akademię Muzyczną w Poznaniu. Pomoc dla Patrycji była możliwa dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców z Myszkowa.

Kolejną ofertą adresowaną do dzieci uzdolnionych artystycznie jest projekt „Śląsk”.

W ramach tej oferty nasi uczniowie i przedszkolaki mają możliwość nauki tańca z instruktorami Zespołu Pieśni i Tańca” Śląsk”. Chcemy wychwycić młode talenty, następnie proponujemy uczniom rozwijanie umiejętności artystycznych w „Jurajskich igraszkach”. Najzdolniejsi i najwytrwalsi dostaną szansę pracy w Zespole „Śląsk”. Dodam, że także instruktorzy mogą nabywać nowe umiejętności pod okiem profesjonalistów z Koszęcina.

Również nasze hasło: „Myszków rozwija możliwości” prowokuje i zobowiązuje nas do licznych działań na rzecz małej ojczyzny ,a przede wszystkim na rzecz dzieci i młodzieży.

K : 3. Uczymy się w „Piątce” i od września nasza szkoła przechodzi widoczną metamorfozę. Cały czas trwają prace przy termomodernizacji budynku. Chcemy dowiedzieć się, jak w ostatnich latach rozwinęła się baza dydaktyczno – sportowa Myszkowa?

Co roku wykonujemy szereg prac remontowych w waszych szkołach. Po wakacjach, gdy wracacie do swoich placówek ,wiele rzeczy się w nich zmienia.

Rozwój tej bazy to nie tylko termomodernizacja budynków, to także zakupy nowych sprzętów, bieżące remonty poprawiające wygląd i estetykę szkoły, poprawa komunikacji dla waszych niepełnosprawnych koleżanek i kolegów. Mówię tu o otwarciu specjalnego oddziału w Szkole Podstawowej na Ciszówce dedykowanego dzieciom z autyzmem. W tym roku planujemy otworzyć tam nowe oddziały dla dzieci o innych deficytach rozwojowych.

Bazę edukacyjną naszego miasta uzupełniamy też o ofertę szkoły muzycznej, która powstanie w Będuszu, na terenie Szkoły Podstawowej nr7.

Zakładam ,że wydatki poniesione na estetykę i funkcjonalność placówek oświatowych w przyszłości zmniejszą koszty związane z ich utrzymaniem. Termomodernizacja to inwestycja, dzięki której w przyszłości gmina wyda mniej pieniędzy na ogrzewanie budynków szkolnych. Powstałe oszczędności można będzie przeznaczyć na zakupy dodatkowego wyposażenia, np. tablic interaktywnych, sprzętu sportowego itp.

K: 4. Niektórzy nasi rodzice, sąsiedzi mieli okazję skorzystać z projektów unijnych pomagających chronić środowisko Jury i Myszkowa. Czy na przyszłe lata przewiduje Pan kontynuację tego typu ekologicznych przedsięwzięć?

Przewiduję. Prowadzenie tego rodzaju przedsięwzięć na rzecz ekologii jest niezbędne, gdyż samo członkostwo Polski w UE wymusza na nas pewne standardy.

Największym wyzwaniem jest dla nas zmiana mentalności mieszkańców, przełamywanie stereotypów. Nie wszyscy dorośli byli zadowoleni ze zmian związanych z ekologią. Zmiany te staraliśmy się poprzeć dofinansowaniem ze środków unijnych i na tę okoliczność wdrożyliśmy projekt wyposażenia gospodarstw domowych w systemy ogrzewania solarnego, wymianę pieców CO na piece ekologiczne. Dzięki wykorzystaniu tych urządzeń w domach zyskujemy wszyscy. Nie palimy latem w piecach, by zyskać ciepłą wodę i tym samym o tyle mamy czystsze powietrze i środowisko.

W tej chwili mamy nowe propozycje przystąpienia do kolejnych projektów. Jak wiecie, Polska będąc w Unii Europejskiej, weszła w następny okres rozliczeniowy 2014-2020 i jest to czas, w którym możemy skorzystać z dużych dofinansowań głównie przeznaczonych na ekologię. Musimy starać się o pozyskiwanie funduszy unijnych , bo od 2021r. możliwości pozyskiwania dotacji będą mniejsze, a wymogi UE dotyczące osiągania i spełniania pewnych standardów ekologicznych coraz surowiej będą poddawane restrykcjom.

Sądzę, że w postawach ekologicznych najważniejsza jest zmiana mentalności naszych mieszkańców, aby np. idąc ulicą, wrzucali papierek do kosza, segregowali odpady. Za czystość naszego miasta odpowiadamy wszyscy, a nie tylko burmistrz. O ekologię w mieście muszą dbać wszyscy myszkowianie.

Musimy dorosnąć do takiego ekologicznego poziomu myślenia jak mieszkańcy krajów skandynawskich, Niemcy czy Austriacy i wtedy u nas też będzie czysto, pięknie ,estetycznie i zdrowo.

K: 5. Jesteśmy uczennicami klasy matematyczno – przyrodniczej. Chciałybyśmy zapytać o Pana ulubiony , szkolny przedmiot?

Matematyka. Kończyłem ekonomię i jestem bardziej tzw. „ścisłowcem” niż humanistą. Nie napisałbym wiersza, choć, przyznam, próbowałem w młodości, ale ciężko mi to wychodziło. Matematykę natomiast bardzo lubiłem. Bywało często tak, że pomagałem swoim koleżankom i kolegom w klasie. Z tego przedmiotu należałem w szkole do ścisłej czołówki.

K: 6. I na koniec zapytamy, czego życzyłby Pan naszym koleżankom i kolegom przed zbliżającymi się wakacjami?

Życzyłbym Wam przede wszystkim, abyście wypoczęli. Żeby każdy z Was zobaczył w czasie nadchodzących wakacji coś nowego, czego do tej pory nie widział.

Aby była to przygoda połączona z edukacyjnymi doświadczeniami. Życzyłbym Wam także, aby wakacje były okazją do sprawdzenia umiejętności językowych. By każdy z gimnazjalistów rozmawiał po angielsku, który tak naprawdę w dzisiejszych czasach nie jest już takim obcym językiem. Życzę, abyście mogli powiedzieć: „Świetnie sobie poradziłem”. I jeszcze ostatnie życzenie: aby wakacje były okazją do bezpiecznego, pełnego radości wypoczynku .

K: Jeszcze raz dziękujemy za poświęcony nam czas. Było nam bardzo miło spotkać się z Panem. Dziękujemy.

Wiktoria Czarnecka, Julia Kowalska, Ola Maszczyk

bottom of page